Tartalékosan is megszorongattuk a listavezetőt

Fotó: Szalai György

Az NB I A-csoportos felnőtt férfi kosárlabdabajnokság középszakaszának második fordulójában, a felsőházban szereplő csapatunk, a listavezető EGIS Körmendet fogadta. Coleman és Pantelics nélkül nem lehettek túlzott elvárásaink a teljes kerettel érkező vendégekkel szemben, ám kosarasaink ezúttal is bizonyították: nagyon jó csapatunk van.

Alaposan megcsappantak győzelmi esélyeink a körmendiek ellen azzal, hogy a sérült Coleman mellett a Szombathelyen kiállított Pantelics sem léphetett pályára a két csapat szombati, Jászberényi találkozóján. A listavezető teljes kerettel érkezett, s egyértelműen a találkozó esélyesének számított. A nagy távolság ellenére a vendégeket mintegy 30 szurkoló is elkísérte a találkozóra, s a mieink drukkereivel együtt nagyon jó hangulatot varázsoltak a Bercsényi játékcsarnokba. A mérkőzés elején a körmendi szurkolók azt sem felejtették el, hogy az alapszakasz megnyerésébe mi is alaposan besegítettünk a szolnokiak legyőzésével. Jött is érte tőlük a köszönet.

A mérkőzés pedig nagyszerű küzdelmet, látványos, jó játékot hozott. Kár, hogy a játékvezetők teljesítménye még a magyar bajnokságban megszokott átlagot sem érte el. Talán nem volt véletlen, hogy a játék egy szakaszában a két szurkolótábor teljes egyetértésben mondott – nem éppen kedvező véleményt – a sporik teljesítményéről. A bírálatnak bőven volt alapja, mert rengeteg bosszantó hibával vezették a találkozót. Tévedtek mindkét oldalra, de a hangsúlyosabb hibákat – nem kétséges – a mi kárunkra követték el…

A találkozó Pitts duplájával kezdődött, melyre Bradford egy triplával válaszolt (2-3). Pitts is betalált távolról (5-3), ám a folytatás a vendégeké volt. Bradford három, Delas kettő, majd Price is három pontot szerzett, s máris a körmendieknél volt az előny (5-11). Felváltva estek a kosarak, s egy ideig nem tudtunk közelebb zárkózni ellenfelünkhöz. Csorvási kosarával alakult 16-23-ra a találkozó állása, majd Alekszandrov triplájával és Czirbus duplájával sikerült 21-23-ra felzárkóznunk. Jött is a körmendi időkérés a 9. perc elején. Csorvási büntetőire Brbaklics duplája volt a válasz, majd a negyed Price kosarával, s így négypontos vendég előnnyel zárult (23-27).

A második negyed elején őrizte előnyét a körmendi csapat, amely már a 14. percben négy csapatszemélyinél járt. Ennek ellenére a különbség nem csökkent a két gárda között és a 15. percben Nikola Lazics 28-36-os állásnál időt kért. Az edzői tanácsok hatottak, hiszen Cseh, Rakics, majd Pitts is szerzett egy-egy duplát, s 34-36-ra alakult a mérkőzés állása. A félidő hajrájában Brbaklics 2+1-ével pedig sikerült az egyenlítés is (41-41). Thames révén szerzett ismét 2 pontos előnyt a Körmend (43-45), amikor Pitts hozta fel a labdát és odaütöttek neki. A nyilvánvaló szabálytalanságot jelezte a játékvezetőknek, aki ezt technikaival honorálták… Ezt a körmendiek bedobták, majd Brbaklics két büntetőjéből egy került a gyűrűbe, s 44-46-os eredménynél vonultak a nagyszünetre a csapatok.

A fordulás után Delas sorozatban szerzett három duplájával lógott meg 46-52-re a vendég alakulat. A negyed közepén Pitts nagy pillanatai jöttek. Nyolc pontot szerzett irányítónk és már nálunk volt az előny (64-60). Természetesen azonnal jött a körmendi időkérés és Zollner mesternek sikerült is rendet rakni játékosai fejében. Ekkor a vendégeknél Thames léppett elő főszereplővé, ő vitte hátán csapatát. Nagy volt a küzdelem a pályán, s a vendégeknek sikerült is egyetlen pontra felzárkózniuk a negyed végére (71-70).

A záró tíz perc előtt az volt a nagy kérdés, hogy meddig bírja fizikailag csapatunk a meccset a hosszabb kispaddal rendelkező vendégekkel szemben. Thames és Price dupláival fordítottak a körmendiek, s 71-74-nél sorsdöntő pillanatok jöttek. Rakicsra érthetetlenül sportszerűtlent fújtak, majd a reklamáló Nikola Lazics kapott technikait – ekkor szakadt el az a bizonyos húr vezetőedzőnkénél a játékvezetők tevékenységével kapcsolatban -, s Hammond három büntetőt dobhatott. Az idegenlégióst semmi sem zavarta meg, mindhárom büntetőjét beszórta, miközben drukkereink majd kitértek a hitükből… A mieinket azonban nem törte meg ez az ítélet sem, s még egyszer, Rakics dupláj után feljöttek 80-82-re. Az utolsó percekre viszont fogyott a levegő, az erő és a koncentráció is. Míg a vendégek a kritikus pillanatokban pontosan dobtak (80-88), a mieink távoli kísérleteit – nem éppen elítélhető módon – a hazai gyűrű rendre kidobta. Így pedig nem volt kérdéses, hogy a hajrá a vendégeké volt, akik végül 8 ponttal nyerték meg a találkozót (84-92). Mindkét együttesnek és a két szurkolótábornak is jár az elismerés, mert egy izgalmas, jó hangulatú mérkőzést produkáltak.

A két idegenlégiós hiányzónk ellenére óriási küzdelemre késztettük a jelenleg legjobb formában lévő, listavezető EGIS Körmendet, amelyért minden pályára lépő játékosunknak és a felkészítő stábnak is jár a dicsérte. Hogy mi lett volna teljes csapattal, azzal nincs értelme foglalkozni. Azzal annál inkább, hogy a játékvezetés színvonalának nagyon javulnia kellene. Nem vitás: nagyon nehéz dolguk van a játékvezetőknek, mert nagyon gyors, fizikális játék a kosárlabda. Ám a következetesség, a szabályok mindkét gárdára egyformán való alkalmazása, a minimum elvárás lenne. A sportszerűtlen hibák és a technikai hibák megítélésében pedig ugyancsak egységesebb elbírálásra lenne szükség.

JP Auto-JKSE – EGIS Körmend 84-92 (23–27, 21–19, 27–23, 13–22)

JP Auto-JKSE: PITTS 33/15, RAKICS 16/3, BRBAKLICS 17/6, Alekszandrov 7/6, Cseh 4

Csere: Kerpel-Fronius B. 3/3, Czirbus 4, Ruják

Edző: Nikola Lazics

EGIS Körmend: BRADFORD 10/6, Németh 3, PRICE 28/12, HAMMONDS 16, Delas 12

Csere: Csorvási 9, Ferencz, Thames 14, Lajsz

Edző: Matthias Zollner

Jászberény, 800 néző. V.: Tőzsér, Söjtöry, Fodor A.

Az eredmény alakulása: 3. p.: 5–6, 5. p.: 10–17, 8. p.: 21–23, 13. p.: 27–29, 15. p.: 30–36, 18. p.: 36–41, 23. p.: 49–52, 25. p.: 57–60, 28. p.: 68–64, 33. p.: 72–79, 35. p.: 77–82, 38. p.: 80–86

A két vezetőedző a találkozót követően így értékelte a látottakat:

Nikola Lazics: – Gratulálok a Körmendnek és a saját csapatomnak is. Hosszú ideje hiányzik már egy-két játékosunk rendre a mérkőzésekről, de küzdünk és harcolunk. Most lesz egy hetünk készülni a Szolnok ellen. Nem szoktam és nem is akarok a játékvezetéssel foglalkozni, de amit Szombathelyen és ma tapasztaltam, az nem tetszett.

Matthias Zollner: – A jászberényi hiányzók ellenére is gondoltam, hogy ez nagyon nehéz mérkőzés lesz, és az is lett. Gratulálok a hazaiaknak, nagyon jól játszottak, és örülök, hogy így is tudtunk náluk nyerni. Most néhány napon belül újabb három nagyon fontos mérkőzésünk lesz, melyeket szintén szeretnénk megnyerni.

A felsőház szombati másik mérkőzésén is bőven voltak izgalmak, hiszen a Falco csak hosszabbításban tudott nyerni a Pécs otthonában. Ezen a játéknapon a Szolnoki Olaj KK volt a szabadnapos.

PVSK-VEOLIA – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 91-95 h.u. (29-25, 20-24, 16-16, 17-17, 9-13)

A felsőház állása:

1. EGIS Körmend 21 gy 6 v
  2. Szolnoki Olaj KK 21 gy 6 v
  3. Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 19 gy 9 v
  4. JP Auto-JKSE 17 gy 11 v
  5. PVSK-VEOLIA 14 gy 14 v

A Körmend és a Szolnok 27-27, a másik három csapat már 28 mérkőzést játszott.

Középház

Atomerőmű SE – Sopron KC 101-83 (28-25, 21-22, 21-26, 31-20)

A Zalaegerszeg – Kecskemét mérkőzést vasárnap rendezik.