Az NB I A-csoportos felnőtt férfi kosárlabdabajnokság 18. fordulójában a PVSK-VEOLIA gárdáját fogadta csapatunk szombaton koraeste a Bercsényi úti játékcsarnokban. A találkozó remek propagandája volt a kosárlabdának, s végig kiélezett küzdelmet hozott. Az egypontos győzelmünk pedig azt jelentette, hogy már a második helyre lépett csapatunk a tabellán.

Bár a pécsiek egyik legjobbjuk, a sérült Csirics nélkül érkeztek Jászberénybe, nem várt ránk könnyű mérkőzés. Azt persze különösebben nem bántuk, hogy ő nem játszik, hiszen számos alkalommal megtréfált már bennünket még Jászberényben is. Betegségek és kisebb sérülések a mieink felkészülését is megzavarták, de nálunk teljes volt a keret. Ilyen előzmények után a két gárda sokáig emlékezetes mérkőzéssel ajándékozta meg azokat a szurkolókat, akik a helyszínen tekintették meg az összecsapást. Bár a lelátón óriási fölényben voltak a mieink drukkerei, egy maroknyi szurkoló érkezett Pécsről is, és a remek hangulathoz ők is hozzájárultak.

Nem kezdtük jól a találkozót. A 4. percben Coleman két jó büntetője után 4-8 állt az eredményjelzőn, ám Horti 2+1-gye és Antoni triplája után a 6. percben 4-12-nél Nikola Lazicsnak időt kellett kérnie. Ez hatott, mert Pitts beszórt két távolit, miközben Coleman is szerzett egy duplát (12-12). Ekkor Csirke Ferenc kért időt, ám nem tudta megtörni a mieink lendületét. Pantelics duplájával már vezettünk (14-12), majd Pitts és Coleman kosara után már hat pont volt az előnyünk (18-12). Azaz csapatunk egy 14-0-s rohanást produkált, miközben Wright mindkét büntetőjét kihagyta! A negyed hajrája a vendégeké volt, akik Pongó és Demeter kétpontosával felzárkóztak 18-16-ra.
A második negyedben sem változott a játék képe. Alekszandrov két jó távolijával kezdtük a játékrészt (24-18), ám a vendégek szerezték a következő 5 pontot (24-23). A játékrész közepén Wright újabb két büntetőt rontott, s Cseh 2+1-gye után ismét hat pont volt az előnyünk (32-26). A játékvezetők meglehetősen könnyű síppal fújták a személyi hibákat így sok büntetőt dobhattak a csapatok. Míg a mieink rendre betaláltak, addig a vendégek sokat hibáztak a büntető vonalról, s így nem tudták átvenni a vezetést. Három-négy pontnál nagyobb előnyt nem sikerült szereznünk, mert a pécsiek rendre válaszolni tudtak a kosarainkra. A negyedet Pongó triplája zárta, s a nagyszünetre így 43-42-nél mentek a csapatok. Az első félidő statisztikájában nagy különbség csak a büntetődobások kapcsán volt a csapatok között. A mieink 11-ből 10-szer jól céloztak, míg a vendégek 14 dobásából csak 7 ért pontot a büntető vonalról.

A harmadik negyedben alaposan ránk ijesztettek a pécsiek. Budimir kosara után 46-48-nál már a vendégek vezettek, de Coleman és Pitts pontjaival 51-48-ra sikerült fordítanunk. A folytatásban viszont 9 pécsi pont következett, s máris 51-57 állt az eredményjelzőn. A vendégek a játék ezen szakaszában jól használták ki a mieink hibáit, s Nikola Lazicsnak időt kellett kérnie. Úgy tűnt, hogy ez sem hat, mert Hortiék perceken át biztosan őrizték 6-8 pontos előnyüket (53-61, majd 58-65). Szerencsére a játékrész hajrája a mieinké volt. Pantelics, Brbaklics, majd Alekszandrov szerzett egy-egy duplát és egyetlen pontra zárkóztunk fel (64-65).
Izgalmas végjátékra volt kilátás, már csak azért is, mert a Papp Péter, Farkas Gábor, Pozsonyi László bírói hármas bizony szórta a személyiket, s nagy kérdés volt, hogy a csapatokból ki, mikor pontozódik ki. Pantelics kosarára Budimir válaszolt (66-67), majd a csereként pályára lépő Czirbus József lépett elő főszerelővé. Két jó blokkjának köszönhetően vettük vissza a vezetést (71-69). Pitts triplája után (74-69) Csirke Ferenc kért időt. Antoni is beszórt egy távolit, jelezvén, hogy a pécsiek nem adják könnyen a bőrüket (74-72). A negyed második felére az addig egészen jól működő bírói hármas ítéletei követhetetlenné váltak. Alekszandrovot a 37. perc közepén kipontozták, míg a másik oldalon Budimir és Horti pályán maradhatott, pedig védekezésük sok esetben megért volna egy-egy személyit. Míg nálunk Coleman és Pitts, addig a vendégeknél Taylor szerezte legszorgalmasabban pontjait. A vendégek 7-ese (Taylor) Jászberényben is bizonyította, hogy kiváló játékos. A mérkőzés hajrájában azonban az ő kiemelkedő teljesítménye is kevés volt a sikerhez, mert csapata a 29 büntetőből csak 16-ot dobott be. Nálunk ez a mutató 31-ből 28 volt. A találkozó utolsó 3 percében 3-4 pont volt az előnyünk, de csak a lefújás pillanatában nyugodhattunk meg, hogy megnyertük ezt a mérkőzést is (95-94). Kellett ehhez a hajrában magabiztosan büntetőző Rakics és Kerpel-Frónius is.

A kosárlabdázás remek népszerűsítése volt ez a mérkőzés. Végig izgalmas, látványos kosarakat hozó (Coleman zsákolásai és alley oop mindkét oldalon) találkozó volt, melyen a mieink nagyon jól, a vendégek nagyon gyengén büntetőztek. Mindkét oldalon voltak kiemelkedő egyéni teljesítmények: Coleman és Taylor is 29-29 pontig jutott. De nyugodt szívvel leírható, hogy mindkét oldalon minden pályára lépő játékos dicséretet érdemel hozzáállásért és teljesítményéért. Ahogy a mieink és a maroknyi pécsi szurkolónak is jár a gratuláció, mert mindent megtettek a lelátón csapatuk sikeréért. A pécsiek emelt fővel hagyhatták el a játékteret, mert alaposan megizzasztották a mérkőzés esélyesének számító csapatunkat. Azt pedig, hogy mi történt volna akkor, ha jobban büntetőznek, vagy ha Csirics is játszik náluk, már soha nem tudjuk meg.

A mérkőzés kapcsán mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a két csapat játékosai összesen 60 (!) büntetőt dobhattak. A 18. fordulóban Debrecenben 52, Zalaegerszegen (hosszabbításos mérkőzésen 45 perc alatt) 51, Budapesten az Alba vendégjátékán 49, Kecskeméten 41, Pakson 27, míg Kaposváron csak 22 büntetőt dobtak a játékosok. A pécsieket minden bizonnyal nem tölti el örömmel, de volt csapat (EGIS-Körmend), amelyik még náluk is rosszabb százalékkal dobta a büntetőket, s ki is kapott 3 ponttal Kecskeméten. A győzelem mellett számunkra az is öröm, hogy folytatódott Alekszandrov nagy sorozata. Kitűnőségünk a pécsiek elleni mérkőzés után is elmondhatja magáról, hogy ebben a szezonban még nem rontott a büntető vonalról!!

A 18. fordulóban immár 13. sikerünket könyvelhettük el, s ezzel a dobogó harmadik fokáról a másodikra léptünk. Ilyen még nem volt a magyar kosárlabdázás történetében, hogy két Jász-Nagykun-Szolnok megyei csapat áll a tabella első két helyén. A neheze persze még ezután jön, hiszen már csak kétszer játszunk hazai pályán és hatszor idegenben. A jövő héten jön az újabb rangadó, amikor a harmadik helyen álló Körmend otthonában lépünk majd pályára, s megpróbálunk visszavágni az őszi, hazai vereségért.

JP Auto-JKSE – Pécsi VSK-VEOLIA 95-94 (18-16, 25-26, 21-23, 31-29)

JP Auto-JKSE: Pitts 20/9, Rakics 6, Coleman 29, Alekszandrov 15/9, Pantelics 11/3

Csere: Kerpel-Fronius 5, Brbaklics 2, Czirbus 4, Cseh 3
Vezetőedző: Nikola Lazics

PVSK-VEOLIA: Pongó 15/6, Taylor 29/3, Antóni 9/9, Budimir 18/6, Horti 11

Csere: Wright 10, Demeter 2
Vezetőedző: Csirke Ferenc

A találkozót követően a vezetőedzők így értékelték a látottakat (forrás: mkosz.hu):

Nikola Lazics, JP Auto-JKSE: Gratulálok a fiúknak. Tudtuk, hogy nagyon nehéz mérkőzés lesz, erre készültünk egész héten. Betegségek hátráltatták a munkánkat, de így is sikerült nyernünk. Nagyon tisztelem kollégám, Csirke Ferenc munkáját, aki évről-évre bizonyít csapatával.

Csirke Ferenc, PVSK-VEOLIA: Gratulálok a Jászberénynek. Általában egy ilyen mérkőzés után sajátjaimnak is gratulálni szoktam, de most nem teszem. Ha egy sokbüntetős mérkőzésen egy csapat 13-szor hibázik a büntető vonalról, arra nincs magyarázat.

A 18. forduló további eredményei:

SERCO-TF-Budapest – Alba Fehérvár 78-102 (15-34,27-19, 16-24, 20-25)
Kaposvári KK – Sopron KC 90-67 (26-14, 19-19, 24-15, 21-19)
Atomerőmű SE – Szolnoki Olaj KK 63-76 (18-14, 15-23, 15-18, 15-21)
KTE-Duna Aszfalt – EGIS-Körmend 88-85 (18-23, 18-17, 29-22, 22-23)
Zalakerámia ZTE KK – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 103-100 hosszabbítás után (28-19, 19-25, 13-33, 35-18, 8-5)
DEAC – Naturtex-SZTE-Szedeák 83-71 (17-17, 26-9, 21-19, 19-26)